دفتر ارتباط با صنعت و جامعه

 
 
دفتر ارتباط با صنعت و جامعه - دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز
دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی ساری باهدف ایجاد ارتباط با صنایع پویای استان مازندران، تفاهم‌نامه‌های همکاری پژوهشی با برخی صاحبان صنایع وادارات کل امضا کرده است. این تفاهم‌نامه‌ها با هدف گذاری رفع معضلات علمی و فنی این ادارات و نهادها بسته می شود. از سال 92 تا سال ۹۸ مجموعاً 1۹ تفاهم‌نامه بین دانشگاه و ارگان‌های دولتی و نیمه دولتی و خصوصی به امضا رسیده که از آخرین تفاهم‌نامه‌های امضاشده تفاهم‌نامه‌ای است که با مجتمع دریای خزر شرکت صنعتی دریایی ایران ( صدرا) منعقد شد. در حال حاضر این دفتر با 16 صنعت در استان تفاهم نامه همکاری منعقد کرده و کارهای صنعتی و طرحهای برون دانشگاهی را از طریق این صنایع انجام می‌شود. شهرداری ساری، بنیاد نخبگان، انجمن صنایع همگن نساجی ، اداره کل استاندارد، شرکت گاز استان ، شرکت برق منطقه‌ای استان و .. ازجمله این صنایع هستند. ازنظر علمی استادان ترغیب می شوند تا طرح‌های برون دانشگاهی را از ادارات کل و صنایع دریافت کرده و با انجام کار علمی بتوانند مشکلات موجود و مبتلابه را حل کنند. مثلاً شرکت توزیع برق استان مازندران هرسال برای خود اولویت پژوهشی تعریف کرده و این اولویت ها به استادان اعلام می شود و آن‌ها می توانند در قالب طرح‌های برون دانشگاهی با این صنایع قرارداد بسته و مشکلات آن‌ها را حل ‌کنند. یکی از طرح‌های مشترک دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری با اداره گاز، طرح ملی لایروبی چاه‌های گاز است که این‌یک طرح ملی است که به تولید انبوه نیز خواهد رسید. همچنین برخی از صنایع در استان اولویت‌های پژوهشی خود را در بخش پایان‌نامه ارشد و دکتری دانشجویان قرار داده‌اند و مبلغی را برای کمک‌هزینه پایان‌نامه در نظر گرفته‌اند. البته این بستگی به صنعت دارد که آیا بخواهد مشکلات خود را از طریق پایان‌نامه‌ها حل کند یا خیر. دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری اعتقاد دارد؛ نگاه کارآفرینانه به مراکز آموزشی برای کسب مهارت‌های فنی و تخصصی دانشجویان و دانش آموخته گان دانشگاهی و حضور فعال‌تر در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی کشور، منجر به ایجاد فضای کسب‌وکار و رقابت شدیدتر و تأمین اشتغال و کاهش بیکاری خواهد شد. در سال پیش رو امیدواریم که این همکاری پژوهشی با سایر ادارات کل و شرکت‌های فنی و مهندسی ازجمله شرکت مخابرات استان و اداره کل تربیت بدنی استان که در شرف عقد قرارداد است به انجام برسد.
 از سال 1392 تا پایان سال 1398، درمجموع، قرارداد 30 طرح برون دانشگاهی به مبلغ کل100/150/545/23 ریال  منعقدشده است. لازم به ذکر است که بعضی از این طرح ها در قالب قراردادهای دانشجویان دکتری پژوهش محور بوده است. در سال 1398 کار بسیار مهمی در دانشگاه با همکاری اداره کل فنی و حرفه‌ای استان انجام‌شده و مجوز تاسیس مرکز مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی باهدف آموزش مهارتی و شغلی دانشجویان برای اولین بار در سطح دانشگاه های آزاد کشور اخذشده است. شورای راهبردی این مرکز متشکل از معاون پژوهشی دانشگاه و مدیر ارتباط با صنعت به‌عنوان مدیر مرکز و دبیر شورا و رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای ۲۲ بهمن ساری به‌عنوان رئیس شورا می باشد که بر مبنای تقویم آماده شده، در سال ۹۹ ( با توجه به شرایط پزشکی کشور) حداقل ۱۰ کارگاه فنی پیش بینی شده است.  اولین کارگاه آموزشی، کارگاه آشنایی با پرینتر سه‌بعدی در ۲۰ ساعت بوده که یک جلسه از این کارگاه در سال ۹۸ برگزارشده و به دلیل شیوع کرونا متوقف مانده است. لازم به ذکر است که گواهی معتبر و قابل ترجمه از سوی دانشگاه و مرکز فنی و حرفه‌ای به‌صورت مشترک به شرکت‌کنندگان این کارگاه‌ها اهدا خواهد شد.  علاوه بر این کارگاه، کارگاه‌هایی نظیر برق (plc)، کارگاه جوش و... در سال جاری برگزار خواهد شد.
اداره دو مرکز مهارت آموزی و همکاری های صنعت و دانشگاه واقع در ساختمان آزمایشگاه، و نظارت بر سایت سازمانی TDC واحدهای دانشگاهی در استان مازندران، و نظارت بر دروس کارآموزی و پروژه دانشجویان و معرفی آن ها به شرکت های صنعتی،خدماتی و عمومی و اخذ مجوزهای لازم جهت بازدیدهای علمی از صنایع توسط دانشجویان و استادان، در این دفتر انجام می شود.
 
 


مدیر دفتر ارتباط با صنعت : محمدرضا نشایی مقدم
مدرک تحصیلی: دکتری تخصصی در رشته زبان و ادبیات فارسی