تاریخچه دانشگاه

تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری
در بهمن ماه سال ۱۳۷۱ مصادف با ايام دهه مبارك فجر انقلاب اسلامي و روز ميلاد مسعود حضرت بقيه ا...الاعظم (ارواحنا فدا) بر اساس نياز و ضرورت جامعه خصوصاً نسل جوان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری فعاليت خود را با راه اندازي رشته هاي كامپيوتر، مكانيك، مديريت آموزشي و پرستاري و مامايي با جذب ۱۰۰۰ دانشجو آغاز نمود. رياست دانشگاه آزاد اسلامي واحد ساري از بدو تأسيس تا سال ۱۳۸۲ به عهده دکتر سید سیاوش میرشفیعی و ازسال ۸۲ تا دی ماه ۸۵ دکتر مهرداد ایرانی و از دی ماه 85 تا مرداد 97، دکتر کیومرث نیاز آذری و از مرداد 97 تا آذر 98، دکتر حسین منصوریان سرخگریه بوده و از آذر 98 تا کنون مسئوليت هدايت اين واحد دانشگاهي برعهده دکتر حسین کرمانیان می باشد. 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری در حال حاضر بیش 6000 دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد که این تعداد دانشجو در 194رشته دانشگاهی مشغول تحصیل هستند. همچنین بر اساس آخرین اعلام سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی امتیاز واحد ساری ۲۰۵۶.۹۵ میباشد.

 

 

دانشگاه آزاد اسلامي واحد ساري داراي 200عضو هيات علمي و 275 كارمند رسمي و چهار دانشكده مصوب است و از زمان راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری تا کنون 50594 دانشجو از این دانشگاه در رشته کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل گردیده اند.

تعداد رشته های دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری از بدو تأسیس ۴۸ رشته بوده که در طی سال های اخیر با تلاش مسئولین مربوطه مجوز راه اندازی بيش از 120رشته جدید كارداني ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری دریافت شده است.

در طی حال حاضر، بیش از ۵۴ هزار متر مربع فضای اداری ، آموزشی ، ورزشی و آزمایشگاهی در مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت : فضاهای ایجاد شده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری  به شرح زیر است : 

ردیف شرح ساختمان مساحت (مترمربع) توضیحات
1 ساختمان اداری 6545 در ۷ طبقه
2 ساختمان علوم پزشکی 7253 در شش طبقه و با ۳۷ کلاس و يك سالن اجتماعات
3 ساختمان علوم انسانی 7252 در ۶ طبقه و يك سالن اجتماعات
4 ساختمان سلف سرویس و استادسرا 4184 در چهار طبقه
5 ساختمان ورزشی مجهز 6123 از یک طبقه تا ۳ طبقه دارای سالن ورزشی ، سالن شنا مجهز به سونا جکوزی استخر و اتاق ماساژور
6 مجتمع آزمایشگاهی 6097
در ۴ طبقه مجهز به آزمایشگاه های :
 ارتعاشات مکانیک مقاومت مصالح انتقال حرارت فیزیک ۱ و ۲ و ۳ حرارت - اپتیک سیالات فیزیک مدرن فیزیک الکترونیک ترمودینامیک زمین شناسی زیست شیمی تخصصی خاک شناسی بیماریهای گیاهی الکترونیک برق شیمی تخصصی آزمایشگاه عمومی رباتیک مبانی برق مدار منطقی ریز پردازنده
7 کتابخانه مرکزی 1388  
8 مرکز آموزشی و فرهنگی سما دختران 5400  
9 کارگاه برای دانشجویان رشته های فنی و مهندسی 645  
10 سالن آمفي تئاتر با تجهیزات کامل 2100 با ظرفیت بیش از ۷۰۰ صندلی
11 انبار مرکزی 658  
12 آلاچیق برای استراحت دانشجویان 165 در محوطه دانشگاه
13 مسجد بزرگ دانشگاه 1500  
14 کارگاه بزرگ رشته های برق، الکترونیک و آتليه معماري 1100  
15 كارگاه مكانيك 1018  
 

 

تاریخچه تاسیس و راه اندازی مدارس

در سال ۷۴ اولین مدرسه سما به نام دبستان پسرانه تاسیس و با ۱۰۰ نفر دانش آموز شروع به کار کرد. این معاونت در سال ۷۷ اقدام به تاسیس مرکز پیش دانشگاهی دخترانه و پسرانه بعد از آن در سال ۷۸ دبیرستان پسرانه و دخترانه و مهدکودک و آمادگی سما و در سال ۷۹ اقدام به راه اندازي هنرستان دخترانه سما نمود، در حال حاضر حدود ۴۰۰ دانش آموز در دبستان پسرانه ، دبيرستان دخترانه و هنرستان دخترانه مشغول  به تحصيل هستند.

آموزشكده سما نيز با ۱۵۳۵ دانشجو ، ۱۰ هيات علمي ، ۱۶۵ حق التدريس و ۴۵ كارمند مشغول به فعاليت مي باشد.