گزینش

گزینش

 

 

 گزینش دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری


مدیر گزینش استان مازندران :

محمد مهدی رنجبران

مدرک تحصیلی : كارشناسي ارشد مدیریت بازرگانی

شماره تماس مستقیم و فاکس : 33033741-011

شماره تماس دانشگاه : 3-01133032891 داخلی ۵۰۱۰

آدرس دفتر گزینش دانشگاه: ساری – کیلومتر ۷ جاده دریا مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی ساری
آدرس پست الکترونیکی: m.mehdi_ranjbaran@yahoo.com

 

 

سوابق شغلی
۱- مدیر دانشجویی
۲- دبیر کمیته انضباطی دانشجویی
۳- مسئول تشکل های سیاسی دانشجویان
۴- مسئول نشریات دانشجویی
۵- مسئول نقل و انتقالات دانشجوییکارشناسان گزینش

1- یوسف دامادی        تلفن:               34445706       33033741-011                 تحصیلات:  لیسانس مدیریت آموزشی
2-جواد  طاهری         تلفن:                                         33034047-011                 تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت دولتی

 

اهداف و وظايف گزينش

ایجادفضای سالم آموزشی و تربیت نیروهای آموزشی از دستاوردهای مهم دانشگاه آزاد اسلامی است
در راستای منویات مقام معظم رهبری ، دانشگاه آزاد اسلامی در تثبیت ارزشهای معنوی و اسلامی انقلاب پیشگام بوده و این شجره طیبه و نهاد مقدس جهت استقرار فرمایشات معظم له به لحاظ اسلامی کردن دانشگاه ها و تربیت نیروهای متخصص و متعهد به انقلاب اسلامی گامهای موثری را برداشته است . امروز جذب اساتید صالح و شایسته و پذیرش دانشجویان تلاشگر در عرصه علم و دانش و توسعه فضاهای آموزشی و پژوهشی و کیفی سازی این مجموعه عظیم از اولویت های اصلی دانشگاه بوده که این امر جز با ایجاد فضای سالم و تربیت نیروهای ارزشی و وفادار به نظام و انقلاب و رهبری میسور نمی باشد 
یکی از دارایی های مهم هر سازمانی نیروی انسانی آن است که به ویژه در عصر حاضر از اهمّیّت خاصی برخوردار بوده و نیز نقش فراوانی در تعالی و پیشرفت آن سازمان دارد
درنتیجه دفتر گزینش در هر سازمانی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار و وظایف زیر را به عهده دارد:

-پاسخ کلیه استعلام های بعمل آمده از طرف گزینش سازمان مرکزی دانشگاه در مهلت تعیین شده

- پاسخ به استعلام هایی که از ناحیه گزینش های سایر واحد های دانشگاه آزاد اسلامی انجام میگیرد با هماهنگی سازمان مرکزی

- اقدام به تحقیق درمورد افراد اعم از اساتید ، کارکنان و دانشجویان و انعکاس آن به دفتر گزینش سازمان مرکزی دانشگاه

- مصاحبه با کارکنان غیر عضو هیأت علمی و اعلام نتایج آن به همراه مدارک استخدامی به دفتر گزینش سازمان مرکزی دانشگاه

- تشکیل کارگروه صلاحیت عمومی اساتید استان و تکمیل پرونده تحقیقاتی جهت ارسال به سازمان مرکزی دانشگاه

-انجام تحقیقات لازم در زمینه افراد معرفی شده به گزینش و اظهارنظر پیرامون صلاحیت آنها با رعایت موازین شرعی و ضوابط مصوب

- تنظیم برنامه مصاحبه و تعیین افراد مصاحبه گر جهت انجام وظایف محوله

-گزارش عملکرد اساتید شامل نحوه تدریس و صلاحیت عمومی آنان جهت صدور رای قطعی از سازمان مرکزی

 

 

گزینش دانشگاه واحد ساری شامل دوبخش تشکیل شده است

۱- دفتر گزینش واحد ساری
۲- کارگروه بررسی صلاحیت عمومی جذب اساتید استان مازندران

- دفتر گزینش واحد ساری وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی که وظیفه آن تایید صلاحیت عمومی اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در بدو ورود می باشد. مسئول گزینش، مسئول حسن اجرای بخشنامه های گزینش سازمان مرکزی در واحد مربوطه می باشد و به طور کلی فعالیت های اصلی گزینش در سه بخش دانشجویی ، هیأت علمی و کارکنان انجام می گیرد.

این اداره عهده دار جمع آوری اطلاعات یا انجام بررسی ، مطالعه و تحقیقات لازم مربوط به گزینش افراد و تایید صلاحیت آنها از جهات اخلاقی ، سیاسی عقیدتی ، علمی و تخصصی برای استخدام در دانشگاه آزاد اسلامی می باشد .

۲- دفتر کارگروه بررسی صلاحیت عمومی جذب اساتید استان مازندران که وظیفه بررسی صلاحیت های عمومی اساتید استان را برعهده دارد که پرونده های ارسالی از واحد های دانشگاهی را دریافت و جهت اخذ استعلامات و تحقیقات لازم اقدام نموده و در پایان اساتید را جهت مصاحبه عمومی به کارگروه دعوت می نماید و پس از تکمیل پرونده و تایید صلاحیت عمومی ، مدارک با پرونده صلاحیت علمی که در دبیرخانه جذب صورت می گیرد جهت تایید نهائی به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ارسال خواهد شد.

 

ضرورت امر گزینش از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره)


اِنَّ الَذينَ آمَنو وَ عَملو الصّالحِات اُولئِك هم خَيرُ البَريهَّ
آنان كه ایمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند آنها به حقیقت بهترین اهل عالمند ( سوره بینه – آیه۷)
امام خمینی(ره):
دولت بدون گزینش اشخاص متعهد ومتخصص در رشته های مختلفه موفق نخواهد شد و دولتمردان در گزینش همکاران به کاردانی و تعهد آنان و بهتر خدمت کردن آنها به کشور و در منافع ملت بودن آنان تکیه کنند تا در پیش حق تعالی و ملت رو سفید باشند ودر امور موفق باشند.

ضرورت امر گزینش 

ضرورت امر گزینش، ضرورتی عقلی، منطقی و انكار ناپذیر است ، گزینش سنت الهیست كه با برگزیدن بندگان خالص و برترین انسانها توسط پروردگار عالمیان برای هدایت نوع بشر آغاز شده است. گزینش در مرتبه پائین تر به عنوان امر عقلی از اوان زندگی در ابتدایی ترین امور تا سرنوشت سازترین آن ادامه پیدا می كند، انتخاب دوست، رشته تحصیلی، شغل، همسر و.... همه و همه نوعی گزینش است كه هر كس با نگرش و دیگاههای ارزشی خود اقدام به انتخاب بهترین ها می كند. امر انتخاب و گزینش نیروی انسانی بعنوان یكی از با ارزش ترین منابع و سرمایه های هر نظام اداری نیز متأثر از نگرشها و ارزشها و اهداف هر سازمانی بوده و طی تكامل و مدرنیته شدن علوم اداری متناسب با شرایط و مقتضیات زمان دچار تغییر و تحول اساسی شده است . امروزه در اغلب كشورهای جهان برای انتصاب كارگزاران در مناصب حكومتی ، گزینشی سختگیرانه با طی فرآیندی طولانی كه گاهی تا ۱۰ سال دوران آزمایشی همراه است و تا حصول اطمینان از نوع نگرش و افكار و اندیشه های افراد نسبت به جذب قطعی آنها اقدام نمی نمایند.
در نظام جمهوری اسلامی ایران با پیروزی اندیشه ها و افكار رهبر كبیر انقلاب كه منبعث از احكام اسلامی و شریعت نبوی بود و به خواست ملت ایران طی رفراندوم های متعدد حدود الهی و قوانین اسلامی پایه و اساس قانونگذاری و میزان پایبندی افراد به این قوانین معیار و ملاكی برای انتخاب و گزینش قرار گرفت.
ضوابط حاكم بر گزینش در ایران در مقایسه با ضوابط و معیارهای سایر كشورها، یكی از روان ترین و سهل ترین گزینشهاست، با نگاه گذرا به ماده ۲ قانون گزینش كشور متوجه خواهیم شد كه آنچه در جذب و انتخاب نیروی انسانی مورد توجه قانونگذار بوده همان است كه شرع مقدس اسلام از یك مسلمان انتظار دارد و چیزی بیش از آن مورد نظر نیست و در خصوص اقلیت های دینی و مذهبی هم آنچه مورد توصیه و تأكید است اعتقاد و عمل به احكام و دستورات مربوطه است.
بنابراین با توجه به اینكه آموزش های اعتقادی و مذهبی از همان ابتدا در خانواده، مساجد، محافل مذهبی و مدارس و موارد تكمیلی در دانشگاههای كشور ارایه میگردد، داوطلبان استخدام در صورتیكه در سایر جنبه های قانونی نظیر عدم محكومیت كیفری مؤثر و سوابق سوء سیاسی یا اعتیاد مشكل نداشته باشند و به عنوان یك مسلمان به تكلیف دینی خود نظیر، تقید در انجام فرائض دینی، رعایت حجاب و حدود اسلامی و ترك محرمات و... عمل نمایند می توانند به عنوان كارگزار نظام استخدام شوند.
گزینش ضرورتی اجتناب ناپذیر برای دستگاه های اجرایی حکومت اسلامی است.
عهدنامه معروف امیرالمومنین به فرماندار حکومتش:
امیرالمؤمنین علی (ع) قسمتی از عهدنامه معروف ایشان به فرماندار خود در زمینه تعیین خط مشی برنامه های حکومتی ایشان است که در آن به ضرورت گزینش و بررسی عملکرد عاملان حکومتی در واگذار کردن مصادر امور اجرایی کشور تأکید می کند. در این فراز دو روش اشتباه در انتخاب کارگزاران حکومتی اشاره داشته و ایشان را از آن دو روش پرهیز می دهند:
۱. انتخاب کارگزار حکومتی نباید تنها با خواست و میل شخصی مدیر بالاتر انجام گیرد.
۲. انتخاب کارگزاران حکومتی باید همراه با مشورت و نظرگیری از دیگران باشد.
ایشان عدم رعایت موارد مذکور در انتخاب و گماردن کارگزاران حکومتی را مهمترین عامل ایجاد ظلم و خیانت در درون حکومت اسلامی نسبت به حقوق افرادجامعه و نسبت به آرمان ها و ارزش های دینی میداند که رواج ظلم و فساد در سطح حکومت و جامعه به دنبال آن خواهد بود.
برپایه این کلام «گزینش کارگزاران و مدیران حکومتی» اولین و مهمترین مسئله ای است که یک دولت اسلامی برای آنکه در تحقق آرمان ها و برنامه های خود موفق باشد باید نسبت به آن اقدام کند. براساس همین اصل اسلامی است که بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) میفرمایند:
«دولت بدون گزینش اشخاص متعهد و متخصص در رشته¬های مختلفه موفق نخواهد شد؛ و دولتمردان در گزینش همکاران به کاردانی و تعهد آنان و بهتر خدمت کردن آنها به کشور و در منافع ملت بودن آنان تکیه کنند تا در پیش حق تعالی و ملت روسفید باشند و در امور موفق باشند»
اهمیت کار گزینش هیچ نوع مسامحه، سهل انگاری و مدارا کردن را برنمی دارد؛ در نظام ارزشی دین، هر نوع مدارا، تسامح و وفاداری نسبت به خیانت پیشگان، مساوی با خیانتی بزرگتر نسبت به خداوند و در حق دیگر انسان ها است.

 

منشور اخلاقي

رسول اكرم (ص) : همانا برانگيخته شدم تا مكارم اخلاق را تمام نمايم.
كارگزاران گزينش دانشگاههاي آزاد اسلامی کشور
- با ايمان به اراده خداوند متعال در جهت كسب رضايت حق تعالي گام بر مي داريم و خداوند را هميشه ناظر بر اعمال خود مي دانيم .
- انجام صحيح و سريع و شايسته امور محوله را جزء وظايف خود دانسته و در كوتاهترين زمان ممكن خواسته هاي مراجعان را با توجه به ضوابط و مقررات به انجام ميرسانيم و از حقوق مردم صيانت خواهيم نمود.
- رعايت عدل و انصاف را از جمله وظايف مهم خود مي دانيم و در راه خدمت به مردم از هيچ كوششي دريغ نخواهيم كرد .
- سوگند ياد مي كنيم كه رعايت موازين شرعي و قانوني را همواره مطمح نظر داشته و با گزينشي هوشمندانه ، عالمانه و دقيق ، نيروي انساني اصلح و كارآمد با معيار ديانت ، امانت ، كفايت و صداقت بر گزينيم.
- رعايت نظم و آراستگي ، وقت شناسي ،تواضع ، فروتني و مسئووليت پذيري را سرلوحه ي تمام امور خويش قرار مي دهيم
. - ما اعتقاد داريم كه رازداري و حفظ اسرار مردم كه ولي نعمتان ما هستند از وظايف خطير ماست لذا در حفظ و صيانت از اسرار مردم تمام مساعي خود را به كار مي بنديم.
- صبر و شكيبايي پيشه خود مي سازيم و با برخورد مناسب و سعه صدر و خوشرويي ، پاسخگوي ارباب رجوع بوده و حفظ كرامت انسانها را سرلوحه خويش قرار مي دهيم .
- اعتقاد داريم كه آموزش ، دانش حرفه اي و همچنين تجربه و ابتكار و نوآوري از ضروريات است لذا در راه كسب آن دريغ نخواهيم كرد.
- با استقبال از نظرات و پيشنهادهاي سازنده و بسط فرهنگ انتقادپذيري و شفافيت در اطلاع رساني موجب افزايش اعتماد عمومي خواهيم شد.